- 4 min läsning
När en kund inom energisektorn förberedde ett planerat driftstopp på Melkøya, en ö strax utanför Hammerfest i norra Norge, var tidsplanen redan fastställd. Hundratals personer behövde boende under tiden som anläggningen skulle underhållas och byggas om. Boendet behövde därför stå klart innan arbetet kunde börja.
Stord Innkvartering, en del av Adapteo Group, hjälpte tillsammans med projektpartner till att etablera ett tillfälligt personalboende med plats för 423 personer. Leveransen omfattade bostadsmoduler, en matsal med kapacitet för upp till 1 000 personer, en servicebyggnad och en entrébyggnad med vaktfunktion – allt anpassat efter kundens krav.
Totalt omfattade projektet nästan 400 moduler och 10 000 kvadratmeter byggnadsyta. Från installationsstart till inflyttningsklart boende tog det 15 veckor.
En fast deadline på en krävande plats
Stord Innkvartering kopplades in våren 2024. Då återstod flera viktiga frågor att lösa. Den slutliga platsen var ännu inte godkänd, projektets fulla omfattning höll fortfarande på att klargöras och markförhållandena skulle visa sig vara mer komplicerade än väntat.
En sak var däremot fastställd: överlämningsdatumet.
Det gjorde projektet tidskritiskt från första stund. Ett driftstopp på Melkøya planeras i detalj långt innan arbetet börjar, och resurser, tidsplaner och aktiviteter är beroende av varandra. Om boendet inte hade blivit klart i tid, kunde det ha fått betydande konsekvenser för kunden.
Överlämningsdatumet var redan fastställt från början. Flera saker var fortfarande olösta, men det fanns inget utrymme för förseningar.
- Rune Fylkesnes, projektledare på Stord Innkvartering Norge
Hammerfest, en av världens nordligaste städer, bjöd på särskilda utmaningar. Det avlägsna läget vid Norges arktiska kust innebar långa transportsträckor, begränsad tillgång till lokala resurser och små marginaler för förseningar. Vinterförhållandena gjorde arbetet ännu mer krävande, med djup snö, hårda vindar, kyla och långa perioder av mörker.
Även platsen där boendet skulle etableras krävde omfattande förberedelser. Stora delar av marken var förorenade och behövde schaktas bort och ersättas innan installationen kunde påbörjas. Samtidigt behövde infrastrukturen komma på plats. Bland annat krävde elförsörjningen nya transformatorer och anpassningar av områdets befintliga elanläggning.
Logistiken före installationen
Ursprungsplanen var att starta i början av november 2024 och ha fyra bostadshus installerade före jul. I stället försenades starten med omkring åtta veckor på grund av tillståndsprocesser och besvärliga markförhållanden.
Med tanke på det nordliga läget och det snäva tidsfönstret för installationen började Stord förbereda leveransen långt innan markarbetet var klart. Redan under hösten 2024 transporterades fem bostadshus med båt till Rypefjord, där de lagrades vid kajen i väntan på installation. Även material till grundläggningen beställdes i förväg och lagrades i Tromsø. Parallellt anlitades lokala leverantörer för att säkra tillgången till utrustning, lagerhallar, kajplats och andra resurser som behövdes för etableringen.
Genom att transportera modulerna norrut i god tid och ha materialet på plats kunde vi agera snabbt så snart tomten blev tillgänglig.
– Rune Fylkesnes, projektledare på Stord Norge
När installationen till slut inleddes den 2 januari 2025 kunde teamet därför fokusera på att bygga i stället för att vänta på moduler, material eller leverantörsavtal.
Att hålla projektet i gång, dag för dag
När installationen väl hade börjat krävdes ständig samordning. För kunden var det avgörande att boendet blev klart i tid. Den dagliga problemlösningen kring logistik, infrastruktur, tillfälliga lösningar och samordning på plats var Stords ansvar tillsammans med projektpartnerna. Utmaningarna längs vägen skulle vi hantera, inte kunden.
Det var full aktivitet på byggplatsen från första dagen. Flera entreprenörer arbetade parallellt, och vid ett tillfälle var sju grävmaskiner i gång samtidigt. Planerna för infrastrukturen fick justeras flera gånger innan teamet hittade en lösning som fungerade i praktiken.
Elförsörjningen blev en av projektets svåraste delar. Tre nya transformatorer behövde byggas och områdets huvudtransformator bytas ut. För att göra tidsplanen ännu mer pressad stod den befintliga huvudtransformatorn kvar ända till en månad före överlämningen – precis där det sista bostadshuset skulle installeras.
Teamet fick använda tillfälliga lösningar för el och värme för att arbetet skulle kunna fortsätta. Planerna anpassades från dag till dag med stöd av dagliga möten med kunden, entreprenörerna och leverantörerna.
Vi var tvungna att vara beredda att ändra planen från en dag till nästa. Med vädret, infrastrukturen och all aktivitet på plats var nära samordning helt avgörande.
- Rune Fylkesnes, projektledare på Stord Norge
Samarbetet med AF Gruppen, entreprenören på plats, blev särskilt viktigt. När så många aktiviteter pågick samtidigt krävdes praktisk problemlösning, snabba beslut och tydlig kommunikation mellan alla inblandade för att hålla tempot uppe.
För Rune var det arbetssättet centralt för leveransen:
” - Det här är det mest utmanande projekt jag har arbetat med, men också ett av de mest spännande. Det visar vad man kan åstadkomma genom nära samarbete och kompetenta partner."
En komplett by för boende och återhämtning
Lösningen utformades som ett komplett tillfälligt personalboende för perioden då anläggningen skulle stå stilla för underhåll och ombyggnad. Här fanns allt som behövdes för att vardagen skulle fungera. Stord levererade egna rum med badrum för över 400 personer samt en restaurangbyggnad där frukost, lunch och middag kunde serveras varje dag. Boendet omfattade även omklädningsrum, ett fullt utrustat gym och gemensamma utrymmen för spel, tv och umgänge efter arbetet.
Stords uppdrag handlade om betydligt mer än att leverera moduler. Teamet medverkade i planeringen, bygglovsprocessen och arbetet med att lösa frågor kring infrastruktur och markförberedelser. Stord ansvarade även för transport och installation av modulerna samt service efter att boendet tagits i bruk.
Lösningen behövde uppfylla kundens samtliga krav, inklusive särskilda kvalitetskrav utöver standardutförandet. En nära dialog med kunden var därför avgörande – från de första förberedelserna till det avslutande arbetet på plats.
Klart på 15 veckor
Den ursprungliga installationstiden var planerad till 23 veckor. När projektstarten försenades med åtta veckor låg överlämningsdatumet ändå fast. Tack vare tidig logistikplanering, moduler som transporterats nära byggplatsen i förväg, tillgängligt material och ett nära samarbete med kunden, AF Gruppen och lokala leverantörer kunde Stord och dess partner färdigställa byn på bara 15 veckor. Projektet slutfördes dessutom utan registrerade personskador, vilket visar att snabb leverans och ett starkt säkerhetsarbete kan gå hand i hand.
För kunden innebar det att det planerade driftstoppet på Melkøya kunde genomföras enligt tidsplan. Boendet stod klart när det behövdes, gav personalen någonstans att bo och undanröjde en betydande osäkerhetsfaktor i projektet.
Det innebar också att anställda och entreprenörer fick ett bekvämt boende under arbetets gång. Med egna rum, tre måltider om dagen, omklädningsrum, gym och rekreationsytor blev vardagen hemifrån enklare.
Stord och projektpartnerna hanterade en stor del av komplexiteten kring logistik, etablering och installation, vilket gjorde processen smidigare för kunden.
Det kunden uppskattade mest var att vi samarbetade nära, fortsatte att hitta lösningar och levererade det vi hade lovat.
– Rune Fylkesnes, projektledare på Stord Norge
I Hammerfest fanns mycket små marginaler för förseningar. Platsen var krävande, vädret tufft och slutdatumet fast. Genom noggranna förberedelser och nära samordning på plats blev lösningen färdig i tid för att stödja det planerade driftstoppet på Melkøya.