Adapteo Sverige
Stora projekt kräver mer än bara arbetskraft. De kräver också rätt förutsättningar för människorna som ska utföra arbetet. När bygg-, infrastruktur- eller industriprojekt tar in personal från andra orter blir boendet en avgörande del av helheten. Det påverkar inte bara var arbetskraften ska sova, utan också projektets tidsplan, tillstånd, infrastruktur, säkerhet, daglig drift, lokalsamhället och de boendes välmående. Rätt planerat kan personalboenden bidra till ett mer effektivt projekt och en bättre vardag för dem som bor där.
Därför är det viktigt att tänka på personalboenden tidigt och att involvera en partner som kan omvandla ett komplext behov till en fungerande lösning.
I den här artikeln har vi intervjuat några experter som delar med sig av vad projektägare ofta underskattar när det gäller personalboenden och hur rätt partner kan hjälpa till att få hela lösningen att fungera.
Personalboenden bör vara en del av projektplanen tidigt. Ju tidigare behovet diskuteras, desto lättare blir det att förstå plats, tillstånd, infrastruktur, servicenivå, transporter och drift.
Axel Toyler, Head of Business Development, är tydlig med att tajmingen spelar roll. Bygglov, planering och etablering tar tid, och därför bör frågan lyftas långt innan behovet blir akut.
Det är klokt att börja tänka på boendefrågan ungefär ett och ett halvt år i förväg. Beslutet behöver ofta fattas cirka ett år innan, eftersom både bygglovsprocesser och etablering tar tid. Men tidig planering betyder inte att man måste ha en färdig ritning från start.
“Börja tidigt och fastna inte för mycket i detaljerna. Låt det inte kännas som något stort och komplext. Starta dialogen och definiera vilka funktioner ni behöver: hur många personer, under hur lång tid och på vilken plats. Då kan Adapteo föreslå en lösning.”
Det skiftet är viktigt. I stället för att kunden själv behöver lösa varje fråga kan dialogen fokusera på vad boendet faktiskt behöver möjliggöra. Därifrån kan lösningen ta form.
David Broberg Engstrand, Business Development Director, lyfter också att planeringen av personalboenden kan påverka fler än bara projektägaren. När många arbetare kommer till en plats under en begränsad tid kan även lokalsamhället påverkas.
Det kan handla om tusentals personer som behöver bo eller vistas på en plats under en begränsad period. För en ort kan det vara svårt att hantera i den skalan utan att det blir ganska kaotiskt. I stället kan man bygga något som fungerar, och som också blir en del av samhället.
För projektägare handlar tidig planering därför inte bara om att vara redo i tid, utan om att skapa en boendelösning som fungerar för projektet, för de boende och för platsen runt omkring

Ett personalboende är mer än byggnaderna som ställs på plats. För att helheten ska fungera behöver mark, tillgänglighet, markarbeten, el, vatten, värme, internet, trafikflöden, brandsäkerhet, besiktningar, tillstånd och säkerhet planeras tillsammans. Ofta behövs också service som transporter, städning, incheckning, mat och aktiviteter.
Det kan vara svårt för en projektägare att definiera allt detta på egen hand, särskilt när boende inte är kärnverksamheten. Därför är den viktigaste frågan inte bara “Vad ska byggas?”, utan “Hur behöver boendet fungera i vardagen?”
Axel beskriver hur den typen av dialog fungerar:
“Vi börjar med att ställa frågor om alla olika delar. Allt från det kommersiella upplägget till att förstå hur behovet ser ut över tid. Andra viktiga saker är servicenivån: hur mycket av lösningen vill ni att vi ska stå för, och hur mycket vill ni göra själva? Sedan finns det omgivande tjänster som transport, städning, incheckning och utcheckning, mat och aktiviteter. Det är mycket mer än bara väggar och tak. Det är faktiska människor som ska bo där.”
Det är här en fullservicepartner kan minska eller till och med ta bort belastningen för kunden. Kunden behöver inte kunna varje teknisk eller operativ detalj från början. Det viktiga är att någon tar ansvar för att omvandla behovet till en fungerande helhet.
Souleimane Sellidj, Project Delivery Manager, beskriver omfattningen i praktiska termer:
“Det handlar inte om modulerna. Det handlar om helheten: infrastrukturen i marken, fjärrvärme, restauranger, hur bilar rör sig genom området, hur säkerheten fungerar och vilka aktiviteter vi kan skapa på plats.”
Det bredare perspektivet är ofta det som gör skillnaden. Arbetarbostäder behöver ibland fungera som boendemiljö, servicemiljö och operativ plats samtidigt.
Om det till exempel behövs mat är den bästa lösningen inte alltid att installera ett litet kök i varje rum. Axel berättar:
“Beroende på vad lösningen behöver täcka och under hur lång tid är det inte nödvändigtvis den bästa lösningen att ha ett kök i varje rum. I Aurora Village-projektet föreslog vi till exempel att man skulle ha en restaurang i stället. I större skala kan en matsalslösning göra måltider enklare att hantera, stödja en jämn kvalitet och skapa en naturlig plats där människor kan mötas, äta och umgås.”
Samma sak gäller resten av området. Transporter, säkerhet, rörelseflöden, underhåll, gemensamma ytor och dagliga rutiner behöver fungera tillsammans. Därför bör platsens komplexitet inte lämnas till efter att byggnaderna redan har specificerats.
Tillstånd, besiktningar och tekniska godkännanden är inte sidofrågor. De kan direkt påverka när människor får flytta in.
En byggnad kan vara fysiskt på plats, men den behöver fortfarande rätt godkännanden innan den får användas. När efterlevnadsfrågor hanteras tidigt blir de en del av leveransprocessen. När de lämnas för sent kan de bli en risk för tidsplanen.
Souleimane förklarar den grundläggande skillnaden:
“Ett startbesked betyder att jag får börja bygga. Ett slutbesked är det som gör att någon får flytta in. Man kan också få ett interimistiskt slutbesked. Det betyder att byggnaden inte är 100 procent färdig, men att den är säker att bo i. Man kanske inte har målat klart, eller färdigställt trapporna exakt enligt plan, men människor kan ta sig in och ut på ett säkert sätt.”
I modulära projekt kan etappvis leverans vara en fördel. Delar av boendet kan färdigställas och godkännas innan hela anläggningen är klar. Men det kräver fortfarande nära samordning med tillstånd, besiktningar och tekniska system.
“Jag menar absolut inte att projektägare behöver bli experter på tillståndsprocesser och tekniska krav. Men de frågorna behöver finnas med i planen från början, med tydligt ansvar och erfaren samordning.”

En säng löser en del av problemet. Den skapar inte nödvändigtvis en plats där människor kan vila, återhämta sig och känna sig redo för nästa arbetsdag.
Personalboenden behöver därför fungera i vardagen, inte bara på ritningen. Det handlar om att skapa förutsättningar för mat, rutiner, avskildhet, trygghet, social gemenskap, aktivitet och återhämtning. I slutändan påverkar det inte bara hur människor mår, utan också hur de kan prestera.
Axel kopplar kvaliteten på boendet, i det här fallet Aurora Village, direkt till kvaliteten på arbetet:
“Jag tror att vårt största bidrag i det här fallet är att de får utvilade arbetare som får hälsosam mat och möjlighet att vara aktiva på sin fritid. Det betyder att de kan prestera på jobbet. Vad är det värt att ha högpresterande arbetare jämfört med trötta, hungriga eller sjuka arbetare? Kostnaden är enorm om ett projekt som ska producera tusentals ton stål per år försenas med bara en månad.”
David beskriver samma sak ur den boendes perspektiv:
Om jag bodde här, hur skulle jag vilja att det var? Jag är långt hemifrån. Jag har inte min familj här. Jag har inte mina vänner. Jag har inget socialt sammanhang förutom jobbet, som förmodligen är fysiskt krävande, med långa dagar. När du kommer hem, om du bara har ett rum att gå in i och inget mer, då kanske du inte mår särskilt bra. Och du är förmodligen inte särskilt återhämtad dagen efter heller.
Därför behöver vardagslivet utformas medvetet. En bra boendelösning bör göra det lättare för människor att äta bra, röra sig tryggt, träffa andra och bygga rutiner medan de är hemifrån.
Souleimane ger exempel på hur fysisk planering kan stödja detta:
“I Aurora Village tänkte vi igenom landskapet så att människor kan röra sig till och från platser på ett säkert sätt. Man ska kunna träna, och inte bara med vikter. Det finns crosstrainers, ett gym inspirerat av CrossFit-världen, utegym, biosalong, konferensrum och ett riktigt bibliotek!”
Poängen är inte att lägga till funktioner för sakens skull, utan att skapa en miljö där människor kan leva tillräckligt bra för att återhämta sig, känna sig välkomna och kunna göra sitt arbete.
När människor väl flyttar in behöver boendet fungera varje dag. Det kan handla om incheckning, städning, måltider, regler, säkerhet, underhåll, transporter, aktiviteter och kommunikation med företagen som använder boendet.
Om ansvarsfördelningen är otydlig kan de här frågorna bli kundens problem. Med rätt upplägg blir de i stället en del av en hanterad lösning.
Axel beskriver värdet av att ha en ansvarig partner:
“Om vi har utvecklat en helhetslösning tar vi fullt ansvar för leveransen och driften av etableringen. För kunden är det väldigt enkelt. De behöver bara prata med Adapteo, och de behöver egentligen inte ansvara för någonting. Det gör det väldigt enkelt för kunden.”
David beskriver ansvaret som något som fortsätter efter att byggnaderna är på plats:
“Vi ställer inte bara dit våra moduler och lämnar. Vi är där, vi kommer att vara där, och vi vill vara där.”
Det är just den närvaron som gör skillnaden mellan att leverera byggnader och att ta ansvar för en fungerande helhet. Med ett fullserviceupplägg får kunden en partner som kan hålla ihop hela processen, från första behov till färdig lösning.
Det handlar verkligen om helheten. Vi kan göra mer än att bara leverera moduler. Vi kan vara en enda kontaktpunkt. Vi kan lösa allt, från att ta emot ett behov till att lämna över en nyckel till en färdig produkt.
Axel lyfter också bredden i det Adapteo kan samordna tillsammans med sina partners:
“Vi kan administrera tvätt, mat och busstransporter, föra dialog med kommunen och tillsammans med våra partners få ihop helheten.”
Det finns ingen enskild modell för personalboenden. Varje projekt har sin egen plats, arbetsstyrka, tidsplan, servicebehov, klimat, regelverk och driftsmodell.
Den bästa lösningen är inte nödvändigtvis den största eller mest avancerade, utan den som passar behovet.
Axel uttrycker det så här:
Varje projekt är annorlunda. Aurora Village är inte en standard som måste återskapas på fler platser. Vi kopierar inte bara det vi har gjort tidigare. Olika platser har olika behov, och Adapteo kan anpassa upplägget därefter. Det kommer alltid att vara hög kvalitet, men det behöver inte vara ‘extra allt’. Vi kan skapa många olika utföranden beroende på situationen.
Aurora Village är ett exempel på vad som går att göra i stor skala, men den bredare lärdomen gäller alla projektägare som behöver planera för arbetarbostäder: börja tidigt, definiera funktionen, tydliggör ansvaret och välj en partner som kan hålla ihop helheten.
Med rätt partner kan personalboenden stötta projektets tidsplan, minska belastningen på kunden, skapa en bättre vardag för de boende och ge en tydlig struktur för driften.
Eller, som Axel säger: behovet handlar inte bara om byggnader. Det handlar om något som fungerar.